Najważniejsze zasady w zakładaniu basenu
Jakie są optymalne parametry wody w basenie?
Aby woda była optymalna do kąpieli i nie było większych problemów należy na początku zadbać o odpowiednie PH wody. Idealna kwaśność wody wynosi od 7,0 do 7,4. Niższa powoduje że mogą korodować metalowe elementy basenu. Powyżej 7,4 lepsze warunki dostają glony których przecież nie chcemy. Najlepiej jak by PH miało 7,0. Do zmierzenia poziomu PH używamy specjalnych testów. Jeśli mamy poniżej 7,0 to musimy zastosować preparat PH+, jeśli mamy powyżej 7,4 to musimy zastosować PH-.Gdy już ustabilizujemy PH wody to musimy zabezpieczyć się przed atakiem glonów. Są dwie metody czyli najpopularniejsza metoda to chlor oraz mało popularna bo mało znana w Polsce metoda tlenowa.Co to jest metoda chlorowa w basenie?
Metoda chlorowa to po prostu użycie chloru który zabija wszystkie drobnoustroje. Ma niestety również efekty uboczne:
- unoszący się po ogrodzie zapach chloru,
- zakaz kąpieli dla osób uczulonych na chlor,
- szczypiące oczy podczas kąpieli,
- zakaz kąpieli jeśli ma się jakąkolwiek ranę na skórze gdyż dojdzie do podrażnienia,
- zakaz sadzenia czegokolwiek oprócz trawy w odległości około 2 metrów naokoło basenu.
Co to jest metoda tlenowa w basenie?
Metoda tlenowa jest droższa w użytkowaniu przez co jest o wiele mniej popularna w Polsce. Zagranicą np. w niemczech wyparła już w większości metodę chlorową gdyż ma bardzo dużo zalet. Metoda tlenowa polega na dodaniu raz w tygodniu tabletek z tlenem + Aquablanc A, dzięki czemu w basenie rośnie mocno zawartość tlenu i zabija wszystkie mikroby. Tabletki najlepiej dodawać do basenu wieczorem i na rano mamy już „zdezynfekowany” basen i można śmiało się kąpać.
Metoda tlenowa ma same zalety:
- brak zapachu chloru,
- mogą kąpać się osoby uczulone na chlor,
- nie szczypią oczy, mając niewielkie skaleczenia możemy spokojnie się kąpać nie bojąc się o dalsze podrażnienie skóry,
- można basen stawiać koło grządek z warzywami i jeśli pryśniemy wodą podczas kąpieli to nie zaszkodzi to naszym warzywom.
Najważniejsze zasady dbania o basen w obu metodach:
- zaczynamy dbać o basen od momentu nalania wody, a nie od momentu gdy zobaczymy pierwsze glony i mętnienie wody,
- pilnujemy terminów kolejnych dawek, jedna przegapiona dawka może spowodować duże problemy,
- co tydzień upuszczamy i dolewamy od 5 do 10 procent świeżej wody jaką mamy w basenie, robimy to w dniu w którym mamy w danym tygodniu użyć chemii,
- tabletki dajemy tylko do specjalnych pływaków na nie, wrzucenie tabletki bezpośrednio do basenu spowoduje że basen się odbarwi,
- obowiązkowo zabezpieczamy basen pokrywą. Jeśli basen ma być kilka dni nie używany to dajemy pokrywę gumowaną, jeśli kąpiemy się codziennie to na noc pokrywa gumowana, z samego rana pokrywa solarna. Dzięki pokrywie solarnej woda w basenie będzie się ogrzewać, w bardzo upalne lata zdarzało mi się przy pokrywie solarnej mieć wodę w basenie jak w jacuzzi :) Oczywiście im większy basen tym trudniej nagrzać wodę.
Przykładowe pływaki do chemii:
Obowiązkowo używamy w basenie pomp. Bez pompy żadna chemia nam nie pomoże. Pompy oprócz wyłapywania brudów powodują dodatkowo ruch wody, dzięki czemu miesza się ona i nie ma efektu zastoju wody czy porost glonów w rogach. Im większy przepływ wody przez pompę tym jest lepsza, ale dotyczy to tylko pomp na wkłady kartuszowe. Najlepsze na rynku są pompy piaskowe i pompa piaskowa mająca mniejszy przepływ nawet o połowę od kartuszonowej jest mimo wszystko lepsza.
Zaletą pompy kartuszowej jest jej cena gdyż są w miarę tanie. Niestety po zakupie potrzeba potem co tydzień wymieniać filtr więc jak przeliczymy że rozkładamy basen na majówkę i składamy 1 września to potrzebujemy 17-18 filtrów na jeden rok użytkowania basenu co już robi pokaźną kwotę. Dodatkowo warto w maju zakupić już filtry na cały sezon gdyż od lipca zwykle nie ma już ich w sklepach i nagle zostajemy z basenem z pompą ale nie mamy wkładów do pompy więc zostajemy bez filtracji co jest największą wadą tej metody filtracji.
Pompy piaskowe mają jedyną wadę która wydaje nam się wadą tylko podczas zakupu czyli jej cena bo kosztuje minimum 3 razy więcej niż zwykła mała pompa kartuszowa dołączana zwykle do basenu. Specjalnie pisze że to wada podczas zakupu gdyż po roku użytkowania większość osób na kolejny rok kupuje pompę piaskową nawet do basenu 305x76 czyli jednego z mniejszych.
Przykładowa pompa katruszowa:
Zalety pompy piaskowej:
- bardzo duża skuteczność zbierania zanieczyszczeń z wody, dodatkowo na wkładzie pompy powstają kultury dobrych bakterii więc ta pompa oprócz wyłapywania zabrudzeń mechanicznych pomaga również dbać o wodę w basenie od strony chemicznej,
- wkład kupujemy raz na kilka lat. Można stosować piasek lub specjalny wkład w postaci kulek do basenu które są o wiele lepsze gdyż są lżejsze, łatwiejsze w dodawaniu do pompy i wyjmowaniu, można je prać w pralce po sezonie (piasek trzeba długo płukać w zimnej wodzie) i łatwiej je przechowywać,
- pompa kartuszowa + 18 wkładów potrzebnych w jednym sezonie = cenie zakupu pompy piaskowej + wkładu. W drugim sezonie już pompa piaskowa się zwraca gdyż nie potrzebujemy kupować wkładu. Mimo większego wydatku na starcie to tak naprawdę pompa piaskowa jest tańsza bo mało kto wybierając pompę liczy ile wyda gotówki na wkłady do niej.
Polecane pompy piaskowe oraz wkład do nich:
Dlatego polecam kupować baseny tylko z pompą piaskową, jeśli nie ma takiej w zestawie startowym to dokupić ją osobno, a pompę kartuszową sprzedać jako nieużywaną i zwróci się część zakupu pompy piaskowej. Jak tego nie zrobisz na starcie to po roku męczenia się z pompą kartuszową i tak zmienisz na piaskową oraz zobaczysz ogromny skok jakości w czystości wody, ale już nie odzyskasz nic sprzedając używaną pompę kartuszową bo nikt takich nie kupuje.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog